ANEB ZÁSADY BEZPEČNÉ A KOMFORTNÍ JÍZDY ZA CHLADNĚJŠÍHO POČASÍ
S podzimem a zimou chtě nechtě přichází i nižší teploty, déšť a mlhy. Nepodceň tedy přípravu a dobře se obleč na svou spanilou cyklojízdu.
Všeobecně platí následující:
„Seznamte se s aktuální předpovědí.“ Podle ní si oblékněte buď méně prodyšné, ale nepromokavé bundy / kalhoty, nebo jen něco co zahřeje a odolá lezavému větru.
„Více slabých vrstev je lepších než jedna silná.“ Obzvláště v podzimních měsících dokážou být výkyvy teplot, v rámci jednoho jediného dne, opravdu znatelné. Kdo si na sebe vezme ráno silnou softshellovou bundu, ten se v ní odpoledne za živa uvaří, nebo ji sundá a prochladne. Kdo si vyjede v poledním slunci jen tak na lehko, ten při večerním návratu umrzne. Berte si na sebe proto vždy více slabých vrstev, které můžete v průběhu dne odkládat, či doplňovat. Po celý den pak bude jízda příjemná.
„Na delší štreky si s sebou vezmi náhradní oblečení.“ Prochladnout v mokrém oděvu je totiž tak jednoduché. Minimálně suchá spodní vrstva tě potěší při obědovém posezení v hospůdce.
„Nezapomeňte na dostatek pitného režimu a něco k snědku.“ V podzimním období bývá spousta hospůdek i obchůdků turistických lokalit zavřená a jezdec je tak odkázán jen na své vlastní zásoby.
„Horký čaj na zimní bajkovačku nepatří!“ Pokud nechceš hned následující den ulehnout s teplotami a bolestmi v krku, vyvaruj se velkým teplotním rozdílům mezi teplotou vzduchu a nápoje. Chladný vzduch tvůj krk ochladí a i ne příliš horký čaj popálí. Ideální je brát s tekutinu příjemně teplou a vsadit na kvalitní termoláhev, která ji tak uchová po dlouhé hodiny.
„Iontový nápoj řeď dle teploty.“ Obecně platí, že čím více toho za den vypiji, tím více bych měl iontový nápoj naředit. Na podzim a v zimně se člověk potí a tím pádem pije minimálně, někdy na celý den stačí jedna lahev, proto by měl být iontový nápoj silnější, aby se do těla dostalo potřebné množství vitaminů a minerálních látek.
„Zbytečně moc nepauzuj.“ Zvol spíše pohodovější tempo, při kterém se tolik neunavíš a vydržíš tak delší dobu v zápřahu, než abys rval závodní tempo a musel dát přestávku. I během krátkého klidu mokré oblečení rychle vychladne a mění se v nepříjemný ledový obklad.
„Základem je zahřát prsty!“ Tělo přirozeně chladne od končetin ke trupu. Snaž se proto dopřát rukám a nohám dostatečný tepelný komfort a tělu, které se zahřívá nejvíce, mnohdy postačí i jedna spodní vrstva a větrovka proti profouknutí. Ale pozor, zase to nepřežeň. Pokud se nohy a ruce zpotí, pot snadno vychladne a dostaví se opačný efekt. Krom prstů jsou velmi citlivé i hlava a krk. Nezapomínej proto na čepici pod přilbu a šátek na krk.
Cyklo Point Most – „PRO RADOST Z JÍZDY NA KOLE ZA CHLADNÉHO POČASÍ„